O nás

Hlavová Design

Rádi bychom Vám představili unikátní, ručně vyráběné společenské kabelky a módní doplňky podle návrhů přední české textilní výtvarnice Jarmily Hlavové (1924-2011).

Kabelky jsou ručně vyráběné, téměř vše je zhotoveno z perliček a korálků Jablonecké bižuterie ve špičkové kvalitě. Každá kabelka je originál. Na jejich výrobě se podílely řemeslnice a řemeslníci v jizerskohorských domácích dílnách. Zpracování jedné kabelky trvalo od tří do šesti dnů dle náročnosti kabelky. Během své kariéry vytvořila Jarmila Hlavová návrhy k cca 2 000 různým vzorům kabelek i peněženek. Po roce 1989 paní Hlavová s rodinou založila výrobní družstvo MANUFA, umělecký ateliér Jarmily Hlavové. Velmi úspěšně tak navázali na předchozí práci a produkovali nové vzory kabelek až do smrti Jarmily Hlavové v roce 2011.

Více o autorce Jarmile Hlavové

„Večerní kabelka by měla být jako třešnička na dortu.“ uvedla paní Jarmila Hlavová v jednom rozhovoru. Toto heslo si vzala za své, vše, co za svůj život navrhla, vyrobila či namalovala, je jedinečné. Jak se však tato pražská rodačka z úřednické rodiny dostala k tomuto „kumštu“?

Od mládí umělecky založená J. H. se po druhé světové válce seznámila v Krušných horách s domácí výrobou kabelek a dalších předmětu ze skleněných perliček. Poznala také základní výrobní technologie skla, skleněných polotovarů a bižuterie na Jablonecku. Řadu let trvalo, než se jí podařilo výrobní postupy osvojit na úroveň, jež by uspěla v soutěžích s pravými šperky, ale především by si našla svého zákazníka. Dříve podceňované perličkové ozdoby proměnila v umělecké předměty srovnatelné s luxusními doplňky.

Její tvorba byla pravidelnou součástí českých pavilonů na výstavách Expo. Pro komunistické Československo představovalo její dílo ideální exportní artikl. Již za socialismu, ale hlavně po Sametové revoluci byla její díla velmi často součástí reprezentačních fondů MZV ČR. Obdržela mnoho ocenění na mezinárodních výstavách bižuterie. Stále zdokonalovala svou malovýrobu kabelek, límečků, šperků i dalších módních doplňků, které jejímu dílu přineslo oprávněné umělecké zhodnocení. Dokázala tak prosadit vlastní přesvědčení, že si skleněné perličky a výrobky z nich zhotovené zaslouží stejnou pozornost jako užitkové i umělecké sklo. Spolupracovala s mnoha módními návrháři, pořádala vlastní výstavy. Skleněné perličky kombinovala s krajkami, pracovala s různobarevnými samety a dalšími textiliemi. Nejraději vycházela z barevných kombinací, jež jí nabízely perličky v černé, bílé, šedé, stříbrné a zlaté barvě, ale nevyhýbala se ani odvážným pestrobarevným kombinacím. Inspiraci čerpala především u rostlin, jež také ráda malovala i pěstovala na své zahrádce.

 

                                        Kontakt: www.hlavovadesign, 602 395 568, Info@hlavovadesign.cz